The Annovi Reverberi RRA55G26E-F17, E version 1-1/8" Hollow shaft triplex pump is ready for direct or pulley driving. This pump is manufactured with a brass pump head suitable for a wide range of conditions. The RRA55G26E-F17 can produce up to 3000 Max PSI, 5.5 Max GPM, and is designed to operate at 1750 RPM. Constructed with frictionless aluminum connecting rods and ceramic pistons, the RRA55G26E-F17 weighs in at 18 lbs and boasts a sleek compact design.
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1750 |
| Weight (lbs) | 18 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Capacity (oz) | 13.35 |
| Shaft Diameter | 1-1/8" |
| Series | 322 (RRA) |
| Head Material | brass |
| Connecting Rods | aluminum |
| Max GPM | 5.5 |
| Max L/Min | 20.8 |
| Max PSI | 3000 |
| Max Bar | 206 |
| Power EBHP | 11.3 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 16.6 |
| CSID Stamp | 1 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 13.35 |
| RPM | 1750 |
| Shaft Size | 1-1/8" |
| Shaft Version | E, Electric, Electric Shaft |
| Shaft Type | Hollow |
| Flange | F17 |
| Market | Residential |
| Pump Type | Axial Radial |