The Annovi Reverberi SXMV4G40-PKG, D version 1" solid shaft triplex pump is ready for direct or pulley driving. This pump is manufactured with a brass pump head suitable for a wide range of conditions. The SXMV4G40-PKG can produce up to 4000 Max PSI, 4 Max GPM, and is designed to operate at 3400 RPM. Constructed with frictionless aluminum connecting rods and ceramic pistons, the SXMV4G40-PKG weighs in at 35 lbs and delivers the performance you demand.
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 3400 |
| Weight (lbs) | 35 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Capacity (oz) | 14.5 |
| Shaft Diameter | 1" |
| Head Material | brass |
| Connecting Rods | aluminum |
| Max GPM | 4 |
| Max L/Min | 15.1 |
| Max PSI | 4000 |
| Max Bar | 275 |
| Power EBHP | 11 |
| Bore Dia mm | 15 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 14.5 |
| RPM | 3400 |
| Shaft Size | 1" |
| Shaft Version | D, Direct Gas, Direct Gas Shaft |
| Shaft Type | Hollow |
| Specialty | Package |
| Market | Commercial |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |