The SXMA3G35E-F17 is a high-performance horizontal triplex plunger pump designed for residential and light commercial gas engine-driven pressure washing systems. Delivering up to 3 GPM at a maximum pressure of 3,500 PSI, this pump features a 1/2" F inlet, a 3/8" F outlet, and runs at 1,750 RPM. With a 1-1/8" hollow shaft, 15mm bore, and an oil capacity of 14.5 oz, it offers reliable, efficient performance in a compact 18 lb package. Featuring the F17 flange for easy engine mounting.
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1750 |
| Weight (lbs) | 18 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Capacity (oz) | 14.5 |
| Shaft Diameter | 1-1/8" |
| Series | 178 (SXMA) |
| Max GPM | 3 |
| Max L/Min | 11.4 |
| Max PSI | 3500 |
| Max Bar | 240 |
| Power EBHP | 7.2 |
| Bore Dia mm | 15 |
| Stroke mm | 13.2 |
| CSID Stamp | 3 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 14.5 |
| RPM | 1750 |
| Shaft Size | 1-1/8" |
| Shaft Version | E, Electric, Electric Shaft |
| Shaft Type | Hollow |
| Flange | F17 |
| Market | Residential |
| Pump Type | Axial Radial |