The Annovi Reverberi RTD130-200H, N version 35MM solid shaft triplex pump is ready for direct or pulley driving. This pump is manufactured with a nickel-plated brass pump head suitable for a wide range of conditions. The RTD130-200H can produce up to 2900 Max PSI, 34.5 Max GPM, and is designed to operate at 1000 RPM. Constructed with frictionless bronze connecting rods and ceramic pistons, the RTD130-200H weighs in at 128 lbs and delivers the performance you demand.
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1000 |
| Weight (lbs) | 128 |
| Bore Diameter (mm) | 36 |
| Capacity (oz) | 110 |
| Shaft Diameter | 35mm |
| Series | 418 (RTD) |
| Head Material | nickel plated brass |
| Connecting Rods | bronze |
| Max GPM | 34.5 |
| Max L/Min | 115 |
| Max PSI | 2900 |
| Max Bar | 200 |
| Power EBHP | 68 |
| Bore Dia mm | 36 |
| Stroke mm | 42 |
| CSID Stamp | 3 |
| Inlet (in) | 1 1/2" |
| Outlet (in) | 1" |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 110oz |
| RPM | 1000 |
| Shaft Size | 35mm |
| Shaft Version | N, Natural, Neutral Shaft |
| Shaft Type | Solid |
| Market | Industrial |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |