The Annovi Reverberi RKSS11.11N horizontal triplex plunger pump is engineered for specialty applications requiring consistent performance and superior durability. Delivering up to 2.9 GPM at a maximum pressure of 3000 PSI, this pump operates at 1450 RPM with a 24mm solid shaft. Designed with a stainless steel head for corrosion resistance, it features a ½” F inlet and 3/8” F outlet for smooth system integration. With a maximum temperature rating of 140°F and a 15 oz oil capacity, the RKSS11.11N is a dependable choice for high-performance environments, all while maintaining a lightweight profile at 22 lbs.
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1450 |
| Weight (lbs) | 22 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Capacity (oz) | 15 |
| Shaft Diameter | 24mm |
| Series | 228 (RK) |
| Head Material | stainless steel, Stainless_Steel |
| Max GPM | 2.9 |
| Max L/Min | 11 |
| Max PSI | 3000 |
| Max Bar | 200 |
| Power EBHP | 6 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 10.8 |
| CSID Stamp | 5 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 15 oz |
| RPM | 1450 |
| Shaft Size | 24mm |
| Shaft Version | N, Natural, Neutral Shaft |
| Shaft Type | Solid |
| Specialty | Stainless Steel |
| Market | Specialty |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |