The Annovi Reverberi RKASS36G12E-F33 offers powerful performance for specialty applications needing corrosion-resistant materials. Delivering up to 3.6 GPM (13.6 L/min) at a maximum 3000 PSI (200 bar) and operating at 1750 RPM, this stainless steel triplex plunger pump is built for long-term durability. It features a 5/8" hollow shaft, F33 flange, 18mm bore, and 11.2mm stroke. With a 15 oz oil capacity and a maximum operating temperature of 140°F, it’s ideal for a wide range of specialty and industrial markets. The ½" F inlet and ⅜" F outlet ensure easy integration, while the 22 lb frame keeps it compact without sacrificing strength.
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1750 |
| Weight (lbs) | 22 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Capacity (oz) | 15 |
| Shaft Diameter | 5/8" |
| Series | 228 (RKA) |
| Head Material | stainless steel, Stainless_Steel |
| Max GPM | 3.6 |
| Max L/Min | 13.6 |
| Max PSI | 3000 |
| Max Bar | 200 |
| Power EBHP | 7.4 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 11.2 |
| CSID Stamp | 10 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 15 oz |
| RPM | 1750 |
| Shaft Size | 5/8" |
| Shaft Version | E, Electric, Electric Shaft |
| Shaft Type | Hollow |
| Specialty | Stainless Steel |
| Flange | F33 |
| Market | Specialty |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |