The Annovi Reverberi RK15.28HN-SX, N version 24mm solid shaft triplex pump is ready for direct or pulley driving. This pump is manufactured with a nickel plated brass pump head suitable for a wide range of conditions. The RK15.28HN-SX can produce up to 4000 Max PSI, 3.96 Max GPM, and is designed to operate at 1451 RPM. Constructed with frictionless bronze connecting rods and ceramic pistons, the RK15.28HN-SX weighs in at 20 lbs and boasts a sleek compact design.
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1451 |
| Weight (lbs) | 20 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Capacity (oz) | 15 |
| Shaft Diameter | 24mm |
| Series | 228 (RK) |
| Head Material | nickel plated brass |
| Connecting Rods | bronze |
| Max GPM | 3.96 |
| Max L/Min | 15 |
| Max PSI | 4000 |
| Max Bar | 275 |
| Power EBHP | 11 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 14.6 |
| CSID Stamp | 1 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 15 oz |
| RPM | 1451 |
| Shaft Size | 24mm |
| Shaft Version | N, Natural, Neutral Shaft |
| Shaft Type | Solid |
| Market | Commercial |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |