Black Anodized | Enclosure - TEFC | Service Factor - 1.0 | Thermal Protection - On Request
| HP | 15 |
|---|---|
| Shaft Diameter | 24mm |
| Motor Face | ar-face |
| Voltage (v) | 230/460 |
| Ampre | 37/19 |
| Hertz (hz) | 60 |
| Max Hp | 15 |
| Max RPM | 1750 |
| Weight (lbs) | 165 |
| Motor Frame | EIC 132L |
| Material | aluminum, black anodized |
| Enclosure | TEFC |
| Service Factor | 1.10-1.15 |
| Motor Connector Box | on left |
| Voltage | 230/460V |
| Phase | 3 |
| Hertz | 60 |
| Full Load Amps | 37/19 |
| Frame | 132L |
| Bearings | KBC6308ZZ/2pcs |
| RPM | 1750 |
| Shaft Size | 24mm |
| Shaft Type | Hollow |
| Connector box | On Left |