The Annovi Reverberi GRKV4G35HV-F35, V version 1" solid shaft triplex pump is ready for direct or pulley driving. This pump is manufactured with a nickel-plated brass pump head suitable for a wide range of conditions. The GRKV4G35HV-F35 can produce up to 3500 Max PSI, 4 Max GPM, and is designed to operate at 3400 RPM. Constructed with frictionless aluminum connecting rods and ceramic pistons, the GRKV4G35HV-F35 weighs in at 23 lbs and delivers the performance you demand.
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Head Material | nickel plated brass |
| Connecting Rods | aluminum |
| Max GPM | 4 |
| Max L/Min | 15.1 |
| Max PSI | 3500 |
| Max Bar | 240 |
| Power EBHP | 9.5 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 7 |
| CSID Stamp | 8 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 15 |
| RPM | 3400 |
| Shaft Size | 1" |
| Shaft Version | Tapered Gas Engine Flange |
| Shaft Type | Solid |
| Flange | F35 |
| Market | Commercial |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |