The Annovi Reverberi RTX-SS30.500, N version 30 mm Solid shaft triplex pump is ready for direct mount. This pump is manufactured with a stainless steel-420 pump head suitable for a wide range of conditions. The RTX-SS30.500 can produce up to 7250 Max PSI, 7.9 Max GPM, and is designed to operate at 1450 RPM. Constructed with frictionless bronze connecting rods and ceramic pistons, the RTX-SS30.500 weighs 74 lbs and boasts a sleek compact design.
| Max GPM | 7.9 |
|---|---|
| Max Bar | 500 |
| Max PSI | 7250 |
| Power EBHP | 39.4 |
| Max RPM | 1450 |
| Weight (lbs) | 74 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Stroke mm | 23 |
| CSID Stamp | 3 |
| Inlet (in) | 1" F |
| Outlet (in) | 1/2" F |
| Capacity (oz) | 70.5 |
| Max Temp | 140° F |
| Pump Orientation | Horizontal |
| Shaft Type | solid |
| Shaft Version | N, Natural |
| Shaft Diameter | 30 mm |
| Series | 366 (RTX) |
| Head Material | stainless steel |
| Connecting Rods | bronze |
| O-Ring | viton |
| Max L/Min | 30 |