The Annovi Reverberi RKV5G40HD-F24, N version 24 mm Solid shaft triplex pump is ready for direct mount. This pump is manufactured with a nickel plated brass pump head suitable for a wide range of conditions. The RKV5G40HD-F24 can produce up to 4000 Max PSI, 5 Max GPM, and is designed to operate at 3400 RPM. Constructed with frictionless aluminum connecting rods and ceramic pistons, the RKV5G40HD-F24 weighs 21 lbs and boasts a sleek compact design.
| Max GPM | 5 |
|---|---|
| Max Bar | 275 |
| Max PSI | 4000 |
| Power EBHP | 13.7 |
| Max RPM | 3400 |
| Weight (lbs) | 21 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Stroke mm | 8.6 |
| CSID Stamp | 11 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Capacity (oz) | 15 |
| Max Temp | 140° F |
| Flange | F24 |
| Pump Orientation | Horizontal |
| Shaft Type | Solid |
| Shaft Version | N, Natural |
| Shaft Diameter | 24 mm |
| Series | 228 (RKV) |
| Head Material | nickel plated brass |
| Connecting Rods | aluminum |
| O-Ring | buna |
| Max L/Min | 18.3 |