The Annovi Reverberi XMA4G20E-F33, N version 24 mm Solid shaft triplex pump is ready for direct mount. This pump is manufactured with a brass pump head suitable for a wide range of conditions. The XMA4G20E-F33 can produce up to 2000 Max PSI, 4 Max GPM, and is designed to operate at 1750 RPM. Constructed with frictionless aluminum connecting rods and ceramic pistons, the XMA4G20E-F33 weighs 15 lbs and boasts a sleek compact design.
| Max GPM | 4 |
|---|---|
| Max Bar | 138 |
| Max PSI | 2000 |
| Power EBHP | 4 |
| Max RPM | 1750 |
| Weight (lbs) | 15 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Stroke mm | 13.2 |
| CSID Stamp | 3 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Capacity (oz) | 14.5 |
| Max Temp | 140° F |
| Flange | F33 |
| Pump Orientation | Horizontal |
| Shaft Type | Solid |
| Shaft Version | N, Natural |
| Shaft Diameter | 24 mm |
| Series | 178 (XMA) |
| Head Material | brass |
| Connecting Rods | aluminum |
| O-Ring | buna |
| Max L/Min | 15.1 |