The Annovi Reverberi RGXA4G70HN, N version 24x40mm solid shaft triplex pump is ready for direct or pulley driving. This pump is manufactured with a brass pump head suitable for a wide range of conditions. The RGXA4G70HN can produce up to 7000 Max PSI, 4 Max GPM, and is designed to operate at 1750 RPM. Constructed with frictionless aluminum connecting rods and ceramic pistons, the RGXA4G70HN weighs in at 35.5 lbs and boasts a sleek compact design.
| Weight | 35.5 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1750 |
| Weight (lbs) | 35.2 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Capacity (oz) | 31.8 |
| Shaft Diameter | 24 mm |
| Series | 402 (RGXA) |
| Head Material | brass |
| O-Ring | buna |
| Connecting Rods | aluminum |
| Max GPM | 4 |
| Max L/Min | 15 |
| Max PSI | 7000 |
| Max Bar | 480 |
| Power EBHP | 19.22 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 12 |
| CSID Stamp | 5 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 31.8 oz |
| RPM | 1750 |
| Shaft Size | 24x40mm |
| Shaft Version | N, Natural, Neutral Shaft |
| Shaft Type | Solid |
| Market | Commercial |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |