The Annovi Reverberi RKASS42G15E-F17 brings reliable high-performance pumping to specialty applications, offering a flow rate of up to 4.2 GPM at 3000 PSI. This horizontal triplex plunger pump features a stainless steel head for exceptional corrosion resistance and utilizes a 1-1/8" hollow electric shaft with an F17 flange, operating smoothly at 1750 RPM. Designed with a ½” F inlet and a 3/8” F outlet, it provides easy integration into existing systems. Capable of handling temperatures up to 140°F and supported by a 15 oz oil capacity, the RKASS42G15E-F17 delivers a durable and lightweight (22 lbs) solution for high-pressure, high-performance environments.
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1750 |
| Weight (lbs) | 22 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Capacity (oz) | 15 |
| Shaft Diameter | 1-1/8" |
| Series | 228 (RKA) |
| Head Material | stainless steel, Stainless_Steel |
| Max GPM | 4.2 |
| Max L/Min | 15.9 |
| Max PSI | 3000 |
| Max Bar | 200 |
| Power EBHP | 8.6 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 12 |
| CSID Stamp | 4 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 15 oz |
| RPM | 1750 |
| Shaft Size | 1-1/8" |
| Shaft Version | E, Electric, Electric Shaft |
| Shaft Type | Hollow |
| Specialty | Stainless Steel |
| Flange | F17 |
| Market | Specialty |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |