The Annovi Reverberi RKSS13.17N is a heavy-duty horizontal triplex plunger pump built for specialty markets that demand reliable performance. It produces up to 3.43 GPM at a maximum pressure of 3000 PSI and operates at 1450 RPM with a 24mm solid shaft. Featuring a stainless steel head for enhanced durability, this pump uses a ½” F inlet and 3/8” F outlet. It is rated for temperatures up to 140°F and offers a 15 oz oil capacity for efficient maintenance. Weighing only 22 lbs, the RKSS13.17N is a strong and versatile solution for high-pressure applications.
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Pump Orientation | Horizontal |
| Max RPM | 1450 |
| Weight (lbs) | 22 |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Capacity (oz) | 15 |
| Shaft Diameter | 24mm |
| Series | 228 (RK) |
| Head Material | stainless steel, Stainless_Steel |
| Max GPM | 3.43 |
| Max L/Min | 13 |
| Max PSI | 3000 |
| Max Bar | 200 |
| Power EBHP | 7.1 |
| Bore Dia mm | 18 |
| Stroke mm | 12.8 |
| CSID Stamp | 3 |
| Inlet (in) | 1/2" F |
| Outlet (in) | 3/8" F |
| Max Temp | 140° F |
| Oil Capacity (oz.) | 15 oz |
| RPM | 1450 |
| Shaft Size | 24mm |
| Shaft Version | N, Natural, Neutral Shaft |
| Shaft Type | Solid |
| Specialty | Stainless Steel |
| Market | Specialty |
| Pump Type | Tri-Plex Plunger |